Ресурсни центри и асистивна технологија у инклузивном образовању

Ресурсни центри су нове организационе јединице у образовном систему Републике Србије и до сада је тринаест установа образовања и васпитања стекло статус ресурсног центра.

Ресурсни центри имају различите функције које имају за циљ подршку наставницима, родитељима и ученицима на основу њихових индивидуалних потреба за учењем. Кроз успостављање и развој ресурсних центара пружиће се делотворна, професионална и правовремена подршка редовним школама за примену политика и пракси инклузивног образовања.

Кроз рад РЦ повећаће се приступ одговарајућој асистивној технологији на основу правовремених процена потреба за децу са сметњама у развоју.

Имајући у виду експертизу и искуство запослених у ресурсним центрима, подршка ових установа је усмерена на пружање стручне подршке деци, ученицима и одраслима из осетљивих група у другој установи образовања и васпитања и породици, кроз обезбеђивање подршке за решавање сложених образовних ситуација и изграђивање специфичних вештина које доприносе функционалности и социјалном укључивању.

Подршка није усмерена на индивидуални рад са ученицима већ на стварање повољног и подстицајног окружења за учење за сву децу. Такође, ресурсни центар ће кроз своју делатност пружити стручну помоћ и подршку васпитачима, наставницима, стручним сарадницима и директорима у процесу планирања и остваривања додатне подршке, коришћењу асистивне технологије, прилагођавања стратегија учења, дидактичког материјала и учила, изради и реализацији плана транзиције, прилагођавања окружења у складу са потребама детета, ученика и одраслог.

Веома важна улога ресурсних центара се односи на област асистивне технологије (АТ).

Под асистивним технологијама подразумева се сваки производ, део опреме или систем, без обзира да ли се употребљава у изворном облику, модификован или прилагођен, који се користи да би се повећале, одржале или побољшале функционалне могућности особа са инвалидитетом. Асистивна технологија је збирни назив који укључује асистивна, адаптивна и рехабилитациона средства за особе с инвалидитетом. Такође укључује процес избора, проналажења и коришћења тих средстава. Асистивна технологија обухвата инструменте, апарате, средства и уређаје које деца / ученици са сметњама у развоју и инвалидитетом користе да би обавили задатке које иначе не би могли да обаве. Уз то, асистивна технологија обухвата и алатке помоћу којих те задатке могу да обаве лакше, брже и боље. То могу да буду индустријски производи или алатке из домаће радиности – од једноставних хватаљки за оловку, до скупоцене опреме као што су рачунари. Асистивна технологија налази своју примену у различитим областима живота: у позиционирању и кретању, облачењу и исхрани, омогућавању и / или побољшавању комуникације, учењу, чврстом и сигурном држању предмета, игрању и бављењу спортским и рекреативним активностима, управљању апаратима као што су телевизор, радио, рачунар или светлосни извори…

Пажљиво одабрана и добро интегрисана АТ средства могу снажно да утичу на децу / ученике са сметњама у развоју доприносећи њиховој самосталности у различитим активностима, подижући ниво самопоуздања, унапређујући квалитет живота и омогућавајући социјално укључивање и равноправно учествовање.

Да би се утврдило које средство асистивне технологије је потребно детету ресурсни центар врши процену адекватне врсте и типа асистивне технологије, стручног саветовања и подршке приликом избора, набавке и примене асистивне технологије за дете, ученика или одраслог за кога је утврђена потреба за додатном подршком у виду асистивне технологије.

Подршка у домену АТ односи се и на процес обезбеђивања одржавања и уступања асистивне технологије деци, ученицима и одраслима на коришћење.

Са намером да свако дете коме је то потребно добије одговарајући уређај асистивне технологије како би се обезбедила укљученост и приступачност, Ресурсни центри су додатно опремљени и оспособљени за процену потреба и подршку у примени асистивних технологија. У оквиру пројекта “Унапређени равноправни приступ и завршавање преуниверзитетског образовања за децу којој је потребна додатна подршка” „Учимо сви заједно“, значајна средства су усмерена на набавку и примену савремене АТ као што су комуникатори, екрани на додир, посебно прилагођени софтвери, тастатуре, мишеви, као и на обуке корисника, родитеља, запослених и ангажованих у образовању за употребу и развијање посебних стратегија учења и подучавања уз примену АТ.

У спектру различитих делатности ресурсног центра је и праћење савремених приступа у раду и развијања иновативних технолошких решења као одговор на потребе корисника ресурсног центра. Ово је посебно значајно када се обезбеђује асистивна технологија јер је ово област која се услед технолошких сазнања најбрже развија.

Ресурсни центри ће као ресурси знања пружати и читав низ различитих врста подршке: пружање стручне подршке на захтев интерресорне комисије у поступку процене потребе за додатном подршком; пружања подршке тимовима за професионалну оријентацију у основним школама, односно тимовима за каријерно вођење и саветовање у средњим школама; пружања услуге професионалне оријентације и каријерног вођења и саветовања ученицима и одраслима.

Министарство просвете донело је Правилник о ресурсном центру који је у примени је од 21. августа 2021. године. На тај начин испуњен је један од индикатора Стратегије развоја образовања и васпитања у Републици Србији до 2030. године у оквиру Посебног циља 1.4. Унапређени доступност, праведност и отвореност доуниверзитетског образовања и васпитања, мера 1.4.1. Успостављање нових и унапређивање постојећих механизама подршке образовно-васпитним установама у остваривању отворености, праведности и доступности.

Правни основ за доношење овог правилника, који је садржан у члану 54. Закона о основама система образовања и васпитања определио је правну природу ресурсног центра – то је статус који може да стекне установа образовања и васпитања ако испуни ближе услове које је прописало Министарство. На овај начин послови који ће се обављати у оквиру ресурсног центра представљају додатне послове у односу на оне које установа обавља као основну делатност, са изузетком одређених послова које су школе за образовање ученика са сметњама у развоју и инвалидитетом већ обављале у облику додатне подршке, у складу са Законом.

РЕСУРСНИ ЦЕНТРИ У РЕПУБЛИЦИ СРБИЈИ

  • Основна и средња школа „Др Светомир Бојанин“, Суботица
  • Основна школа „6.октобар“, Кикинда;
  • Школа за основно и средње образовање са домом „Вук Караџић“ , Сомбор;
  • Школа за основно и средње образовање „Милан Петровић“ са домом ученика, Нови Сад;
  • Школа за основно и средње образовање “Мара Мандић“ ,Панчево;
  • Основна школа „Радивој Поповић“, Земун
  • Основна школа „Бранко Пешић“, Земун;
  • Школа за ученике оштећеног вида „Вељко Рамадановић“, Земун;
  • Школа за основно и средње образовање „Вукашин Марковић“, Крагујевац;
  • Школа са домом за ученике оштећеног слуха и говора „11. мај“, Јагодина.
  • Основна школа за образовање ученика са сметњама у развоју „Миодраг Б. Матић“, Ужице;
  • Специјална школа са домом ученика „Бубањ“, Ниш;
  • Школа за основно и средње образовање „Косовски Божур“, Косовска Митровица

Подршка развоју ресурсних центара спроводи се у оквиру пројекта “Унапређени равноправни приступ и завршавање предуниверзитетског образовања за децу којој је потребна додатна образовна подршка” који спроводи Министарство просвете и УНИЦЕФ. Овај трододишњи пројекат се спроводи од 2021. године са циљем да осигура једнаке шансе за све и да се различитости прихвати као предност за свако дете. Поред активности пројекта које се односе на програме изградње капацитета ресурсних центара, ресурсни центри се сада опремају асистивним технологијама.