Ресурсни центар “Вељко Рамадановић” Београд

  • Назив ресурсног центра: Маријана Јовановић Чабрић
  • Адреса: Цара Душана 143,Београд, Земун
  • Координатор ресурсног центра: Татјана Медвед
  • Контацт: resursnicentarvr@gmail.com
  • Кратак опис ресурсног центра:
    • Школа за ученике оштећеног вида „Велјко Рамадановић“ је решењем министра просвете стекла статус ресурсног центра 30.03.2022.године, на основу критеријума прописаних Правилником о ресурсном центру, а од 01.09.2022.г. и званично почела да ради као Ресурсни центар.
    • Ресурсни центар „Велјко Рамадановић“ је задужен за пружање стручне подршке ученицима са сметњама у развоју у области вида, њиховим родителјима, наставницима и стручним сарадницима у установама образовања и васпитања, првенствено на територији Београдског округа, а по потреби и шире.
    • Цилј пружања стручне подршке је јачање компетенција свих учесника у образовању и васпитању, за превладавање баријера са којима се суочавају деца са сметњама у развоју и инвалидитетом, и њихово пуно уклјучивање у инклузивно образовање, као и за унапређење квалитета образовања и васпитања.
    • Ресурсни центар сарађује са установама културе (приступачност музејских изложби), организацијама и установама које се баве научно-истраживачким радом и производњом асистивне технологије, установама образовања и васпитања, социјалне и здравствене заштите, и интерресорним комисијама.
  • Опис експертизе ресурсног центра:
    • Ресурсни центар има дугогодишње искуство у раду са ученицима који имају сметње у развоју у области вида, као и у пружању подршке ученицима и њиховим родителјима, наставницима и стручним сарадницима редовних школа у реализацији инклузивног образовања ученика са сметњама у развоју.
    • Ресурсни центар „Велјко Рамадановић“ израђује наставна средства која слепи и слабовиди ученици користе у настави (мапе и карте за географију, биологију, историју, физику, хемију, математички геометријски цртежи и сл.) као и 3Д објекте који се користе у настави, а које Ресурсни центар даје на коришћење. Ресурсни центар штампа школске тестове и друге материјале на Брајевом писму, штампа и прилагођава тестове за завршни испит/државну матуру за ученике са сметњама у развоју у области вида, у сарадњи са Министарством просвете, и прилагођава и штампа нотне записе на Брајевом писму. Ресурсни центар сервисира Брајеве машине.
    • Ресурсни центар има експертизе потребне за процене функционалног вида, оспособлјености оријентације и самосталног кретања, употребе Брајевог писма и рачунара/говорног софтвера, као и организованости сензомоторике и психомоторно функционисање деце/ученика. Ресурсни центар располаже експертизом за процену потреба ученика за коришћењем асистивне технологије и саветовање за њену употребу. Ресурсни центар има потребно искуство за употребу алтернативне комуникације и одговарајуће асистивне технологије за подршку комуникацији.
    • Експертиза ресурног центра обухвата и пружање стручне подршке наставницима и стручним сарадницима у одабиру одговарајућих метода и техника рада, избору и изради дидактичког материјала, помоћ у изради педагошке документације (план мера индивидуализације, педагошки профил, индивидуални образовни план, план транзиције, итд.), и помоћи у превазилажењу специфичних педагошких ситуација у раду са децом са сметњама у развоју и инвалидитетом у инклузивном образовању и васпитању.
    • Ресурсни центар пружа подршку за транзицију деце из вртића у школу, транзицију ученика из 4. у 5. разред и при преласку из основне у средњу школу. Ресурсни центар пружа саветодавну подршку родителјима ученика и наставницима редовних школа, прати децу/ученике кроз школовање и помаже код професионалне оријентације.
    • Ресурсни центар има искуство у јачању капацитета професионалаца и сензибилизацији ученика и одраслих у установама које похађају ученици са сметњама у развоју. Ресурсни центар акредитовао је обуку „Инклузија без препрека“, за предметне наставнике редовних школа , семинар „Обука наставника за рад са децом,ученицима и полазницима са сметњама вида и пружање подршке током њиховог описмењавања на Брајевом писму“, и семинар „Учење језика без слика“ намењен наставницима редовних школа за реализацију и инклузивног образовања ученика са сметњама у развоју у области вида.